SUCHÁ & DEHYDROVANÁ pleť

11.11.2018

Dehydrovaná a suchá pleť sa často nesprávne spájajú v jeden typ. V skutočnosti sa nezriedka jedná o dva odlišné druhy pleti. V detskom veku sa stretávame s veľmi dobre hydratovanú, ale suchou kožou. Naopak, v období nástupu menopauzy môže byť pokožka nadmerne mastná, ale so známkami dehydratácie.

Znížená hydratácie pokožky sa často prejavuje stratou jej elasticity a napätia (turgoru). Naopak suchá pleť môže byť dobre hydratovaná - napríklad detská pokožka - ale trápi ju nedostatok tukových zložiek. V dospelosti sú porucha tvorby mazu a hydratácia často kombinované a vyžadujú pravidelnú ochranou a rehydratačnú kozmetickú starostlivosť.

Suchá pokožka je mierne až stredne drsná a vyvoláva pocity napätia kože. Prvé príznaky suchej pokožky často nepôsobia extrémne nepríjemne, napriek tomu ak ich budeme ignorovať, bude sa vysúšanie pokožky pravdepodobne zvyšovať. Veľmi suchá pokožka môže byť veľmi napätá, drsná, šupinatá, až popraskaná a môže svrbieť. Prípravky v Senzitive ošetrenia sú vyberané s ohľadom na stav pleti, sú ukľudňujúce a vhodné aj na citlivú pleť, pretože suchá pleť sa často stáva precitlivená podráždená a začervenaná. 

Starostlivosť o veľmi suchú pokožku

Aktivita mazových žliaz a schopnosť kože pútať vodu patrí k vlastnostiam kože, ktoré sú vysoko individuálne. Ak prekročí "suchosť" kože určitou hranicu, prechádza zo stavu normy k poruche, ktorá môže byť prejavom niektorých ochorení alebo sama taká ochorenia vyvolávať. Príznaky veľmi suchej pokožky bývajú spojené so šupěním, praskaním, začervenaním a svrbením. Nezriedka vedú k trvalému zápalu kože, ktorý je aj prvotným znakom chorôb často spojených s poruchami lipidace kože a s ekzémy. Pri starostlivosti o tento typ pleti platí zásada prísne individualizácie ošetrenie. Vhodné sú predovšetkým prípravky bez parfumu, s optimálnym podielom prirodzených tukov a látok schopných dlhodobo pútať vodu.

Zvláštnym typom suchej pokožky je koža chronickej fázy atopického ekzému. Tá si vyžaduje optimálnu starostlivosť založenú predovšetkým na obnove kožnej bariéry s následným dodaním vhodných rastlinných lipidov a zmäkčujúcich zložiek.